Co do tego, że dieta wegańska zasadniczo jest dietą zdrową, nie ma już chyba najmniejszych wątpliwości. Z powodzeniem może być stosowana w różnych grupach wiekowych, w tym nawet u najmłodszych dzieci i osób w zaawansowanym wieku. Czy jednak może być dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnie uprawiających sport? Odpowiedzi na to pytanie udzielimy w poniższym wpisie.
Założenia diety wegańskiej
Dieta wegańska, co do zasady pozbawiona jest wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego – nie znajdziemy w niej nawet ryb czy miodu. W podstawie jej piramidy żywieniowej znajduje się woda, warzywa i owoce oraz algi morskie. W zaleceniach żywieniowych zawarte są również produkty bogate w węglowodany, na przykład ziemniaki, oraz w białko – tu prym wiodą rośliny strączkowe i niektóre zboża. Dla sportowców szczególnie ważne są właśnie węglowodany i białko, gdyż to one dają siłę i budują masę mięśniową.
Witaminy i mikroelementy
Dieta wegańska obfituje w witaminy, mikroelementy i antyoksydanty znacznie bardziej, niż inne sposoby odżywiania. Warto jednak zwrócić uwagę na pochodzenie produktów wykorzystywanych w kuchni wegańskiej i w miarę możliwości kupować je od sprawdzonych dostawców i odpowiednio je bilansować, dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasza dieta rzeczywiście jest zdrowa. Dobrym rozwiązaniem jest samodzielna uprawa warzyw i owoców, która może być prowadzona nawet przez osoby nieposiadające własnego ogródka. Wiele rozwiązań dotyczących uprawy wybranych warzyw w domu proponuje https://www.nelsongarden.pl/, gdzie szczegółowo opisane są warunki i sposoby na prowadzenie małego warzywniaka w ramach kuchennego parapetu czy balkonu.
O czym powinni pamiętać sportowcy?
Sportowcy decydujący się na dietę wegańską powinni przede wszystkim pamiętać o właściwym dawkowaniu białka. Białko jest niezbędne do budowania mięśni, a najwięcej zawiera go niestety mięso. Dlatego sportowcy ze szczególną uwagą powinni układać swoje menu tak, by nie zabrakło w nim odpowiedniej ilości tego składnika. Weganie dostarczają sobie białka wykorzystując w tym celu produkty będące zamiennikami jajek, nasiona konopi, tofu, pestki, zboża a także strączki. Przy okazji wszystkie te produkty (z wyłączeniem tofu) dostarczają niezbędnych dla sportowców aminokwasów egzogennych, które ułatwiają regenerację po wysiłku a także pomagają mięśniom adaptować się do kolejnych, bardziej wymagających treningów.
Tłuszcze
Tłuszcze to kolejny element diety sportowców, który ma kluczowe znaczenie dla utrzymania ich prawidłowej kondycji i osiągnięcia określonej wytrzymałości niezbędnej podczas treningów. Wykluczenie produktów odzwierzęcych z diety zawsze wiąże się ze spożywaniem mniejszej ilości tłuszczy. Tłuszcze roślinne mają co prawda większą zawartość kwasów tłuszczowych omega 6, lecz mniejszą zawartość tłuszczów nasyconych. Przypuszcza się, że to właśnie ta druga grupa tłuszczy jest niezbędna do prawidłowego procesu anabolizmu (wzrostu tkanki mięśniowej). W tym przypadku z pomocą sportowcom przychodzą oleje, orzechy, nasiona oraz awokado – włączenie ich odpowiedniej ilości do codziennej diety w pełni pokryje zapotrzebowanie nawet zawodowych sportowców.
Jak przedstawiliśmy, dieta wegańska jest dobrą i zdrową alternatywą diety zawierającej mięso i jego przetwory. Mimo, że w społeczeństwie pojawia się wiele mitów dotyczących wegańskiego odżywiania to najczęściej nie są one prawdziwe. Jednym z nich jest właśnie przekonanie, że osoby aktywne fizycznie i sportowcy nie powinny stosować diety wegańskiej. W rzeczywistości nie powoduje ona problemów z dostarczeniem białka i tłuszczy, a dodatkowo sprzyja łatwemu dostarczeniu węglowodanów obecnych w strączkach, zbożach i ryżu.