Wegańska piramida żywienia

„Tradycyjna” Piramida Zdrowego Żywienia stanowi podstawę komponowania diety mającej dostarczyć człowiekowi niezbędnych składników odżywczych. Wraz ze zmieniającym się stanem wiedzy i środowiska Piramida ta była wielokrotnie modyfikowana. Ostatnie zmiany wskazują niezbicie, że należy ograniczyć spożywanie mięsa, które zaleca się zamienić, między innymi roślinami strączkowymi. Obecnie piramida nosi nazwę Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, ponieważ dodatkowo akcentuje rolę ruchu i sportu dla zachowania zdrowia.

Piramida wegańska a tradycyjna

Piramida dedykowana osobom na diecie wegańskiej z oczywistych względów różni się od tej tradycyjnej, chociaż cel pozostaje niezmiennie ten sam: zachowanie zdrowia, sprawności fizycznej i psychicznej do późnej starości.

Podstawę Piramidy wegańskiej stanowi woda i napoje bez dodatku cukru, ze szczególnym uwzględnieniem wody mineralnej. Należy je spożywać w ilości około 1,5l dziennie.

Drugi poziom Piramidy to owoce i warzywa, a dodatkowo także algi morskie. Podobnie, jak w przypadku zalecań tradycyjnych należy dziennie spożywać 5 porcji owoców i warzyw.

Trzeci poziom stanowią ziemniaki i produkty pełnoziarniste, które zalecane są w ilości trzech porcji dziennie. Do grupy tej zaliczają się pełnoziarniste makarony, ryż czy pełnoziarniste pieczywo.

Poziom czwarty składa się z trzech grup produktów: roślin strączkowych i produktów białkowych, zamienników produktów mlecznych i orzechów z nasionami. O ile rośliny strączkowe są oczywiste, o tyle produkty białkowe nie są znane wszystkim. Zalicza się do nich tofu, tempeh czy produkty z łubinu. W grupie zamienników produktów mlecznych znajdują się napoje ryżowe, migdałowe, orkiszowe, czy jogurty sojowe, lecz bez dodatku cukru. Wskazane jest również spożycie około 60 g dziennie orzechów i różnorodnych nasion.

Kolejny poziom (piąty) stanowią tłuszcze i oleje roślinne. Jako, iż piąty poziom jest już przedostatnim, ilości produktów są coraz mniejsze. Zaleca się spożycie około 2-3 łyżek stołowych tej grupy produktów.

Na szczycie piramidy znajdują się produkty, których spożycie powinno być niewielkie: przekąski, słodycze i alkohol. Te spożywa się wyłącznie okazjonalnie.

Ruch

Aktywność fizyczna jest ważnym aspektem również w piramidzie wegańskiej.

marinate