Dlaczego nie chudnę, choć jestem na wegańskiej diecie?

Dieta wegańska sprzyja odchudzaniu, a osobom szczupłym pozwala zachować zgrabna sylwetkę. Jest to niezaprzeczalny fakt. Mimo to zdarza się, że osoby będące na diecie wykluczającej produkty odzwierzęce nie chudną. Dlaczego?

W diecie wegańskiej wykluczone są produkty zawierające niekorzystne dla nas tłuszcze – zawiera je zarówno mięso, jak i ryby czy nabiał. Większa ilość tłuszczu to większa ilość kalorii. Poza tym dieta wegańska wyklucza spożycie większości słodyczy, w tym także czekolady. Wiąże się z tym kolejne ograniczenie ilości tzw. pustych kalorii w postaci cukru. Z powodu ograniczenia w spożywaniu miodu i żelatyny wykluczone są również słodycze zawierające w swoim składzie którykolwiek z tych produktów. Powoduje to dalsze ograniczenie spożycia cukrów.

Odchudzaniu sprzyja alkaliczny charakter diety, jak również spożywanie produktów w znacznej mierze lekkostrawnych. Dzięki temu organizm szybko trawi spożyty pokarm i nie odkłada się on w postaci zbędnych kilogramów. Wydawać się może, że na diecie wegańskiej nie można przytyć, a jednak. Można.

Zmiana diety a brak efektu odchudzania

Dieta wykluczająca spożycie mięsa jest najzdrowsza. Dieta wegańska pomaga schudnąć, ale nie jest zwyczajnym remedium na otyłość. Wyjaśnienia wymaga fakt, że podstawowym źródłem białka w diecie są rośliny strączkowe, które równocześnie stanowią źródło węglowodanów. Na węglowodanach w dużej mierze opiera się dieta, a te są źródłem kalorii.

Dodatkowo podkreślenia wymaga fakt, że wiele produktów stosowanych kuchni wegańskiej to produkty wysokoenergetyczne. Przykładem mogą być orzechy czy oleje. Wiele przepisów wegańskich wymaga smażenia (wegeburgery, kotlety sojowe) czy wykorzystywania oleju jako spoiwa produktów (ciastka). Co równie ważne, dieta wegańska nie wyklucza białego cukru, a włącza syrop klonowy czy syrop z agawy – oba kaloryczne.

Weganie też kochają słodycze! Dostarczają one wielu kalorii a jedzone w nadmiarze sprawią, że nie tylko nie schudniemy, lecz nawet przytyjemy.

Jak zatem schudnąć na diecie wegańskiej? Kluczem do sukcesu jest prawidłowe bilansowanie posiłków (pomoże w tym wegańska piramida żywienia), ograniczenie cukru i aktywność fizyczna. Brzmi znajomo? 🙂

marinate