Światowy Dzień Wegan i inne wydarzenia

Weganie to na świecie całkiem liczna grupa społeczeństwa. Ludzie Ci skupieni są w różnych organizacjach, których celem jest upowszechnianie ideologii weganizmu. Weganie mają nawet swoje święto – Światowy Dzień Wegan, który na świecie obchodzony jest 1 listopada. Data nie jest przypadkowa, bowiem w tym dniu w 1944 r. zarejestrowano Towarzystwo Wegańskie z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Nadmieńmy, że miesiąc wcześniej, bo 1 października obchodzony jest Światowy Dzień Wegetarianizmu. W Polsce, z powodu Święta Zmarłych przesunięto datę Światowego Dnia Wegan na 1 października, co oznacza równoczesne świętowanie wegan i wegetarian.

Weganie nie tylko mają swoje święto, lecz również na wiele innych sposobów promują idee weganizmu. Wiele wydarzeń ukierunkowanych jest na szerzenie wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia – przykładem jest choćby obchodzony w Polsce w maju Ogólnopolski Tydzień Wege, którego organizatorem jest Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva! Imprezę swoim patronatem obejmuje corocznie Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Data trwania Tygodnia Wege jest ustalana corocznie w wybranym tygodniu maja.</p>

Weganie to również spory odsetek konsumentów. Z tego powodu coraz więcej punktów gastronomicznych oferuje swoje dania również dla wegan, lub wyłącznie dla wegan. Wydarzeniem promującym ten kierunek w gastronomii jest obchodzony w wielu miastach Polski Vegan Week – festiwal restauracyjny. Odbywa się we wrześniu, a goście biorący udział w imprezie mogą skorzystać z festiwalowego menu restauracyjnego i kawiarnianego w promocyjnej cenie.

Ponadto w wielu miastach Polski odbywają się różnorodne tematyczne imprezy wegańskie. Przykładem może być Wege Bazar – Święta bez karpia!, który jest formą świątecznego jarmarku połączoną z degustacją, warsztatami i sprzedażą świątecznych produktów lecz w wersji niezawierającej produktów odzwierzęcych.

Nurt wegański nie zapomina o imprezach muzycznych. W sierpniu odbywa się cyklicznie w Górach Izerskich Vegan World Festival. To impreza muzyczna połączona z warsztatami, pokazami, wykładami, sprzedażą odbywającą się wokół idei weganizmu.

Poza licznymi eventami wegańskimi w sieci funkcjonuje wiele portali, blogów i rożnych publikacji poświęconych weganizmowi. Zwolennicy wegańskiego jedzenia znajdą w nich wiele ciekawych informacji, porad i przepisów.

marinate