Mity dotyczące diety wegańskiej

W polskim społeczeństwie funkcjonuje wiele mitów o diecie wege i stereotypów dotyczących diety wegańskiej. Nie dajmy się zwariować, zaraz zostaną obalone!

Mit: Dieta wegańska jest dla bogatych

Nic bardziej mylnego. Fakt, w ostatnim czasie ceny warzyw i owoców wzrosły, lecz dotyczy to również cen żywności z grupy produktów zwierzęcych. Warzywa, kasze, ryż wciąż pozostają atrakcyjnie cenowo alternatywa dla tradycyjnej kuchni.

Mit: Składników diety wegańskiej nie kupię w osiedlowym sklepie

Dieta wegańska jest wbrew obiegowej opinii dietą łatwą, a jej składniki są dostępne niemal w każdym sklepie. Zaledwie niewielki odsetek produktów, które wykorzystywane są w kuchni wege, nie kupmy w małych sklepach, np. majonez wegański. Najczęściej są to jednak produkty, bez których świetnie można się obejść i zamówić je online lub udać się do większego marketu.

Mit: Dieta wegańska nie jest dla sportowców

Dieta wegańska dostarcza energii, której ilość zapewnia swobodne uprawianie sportów. Oczywiście, jak w przypadku każdej diety, osoby uprawiające czynnie sport powinny zbilansować ją odpowiednio do swojego zapotrzebowania kalorycznego. Można to zrobić samemu, lub skorzystać z porad dietetyka.

Mit: Dieta wegańska powoduje niedobór białka

Odpowiedzialne stosowanie diety nie powoduje niedoborów białka. W jej składzie znajduje się bowiem wiele produktów zawierających duże jego ilości. Doskonałym źródłem białka są rośliny strączkowe czy tofu. Należy zaznaczyć, że współcześnie problematyczne jest raczej występowanie zbyt dużych ilości białka w diecie tradycyjnej, niż jego niedobór.

Mit: Jeśli nie możesz przygotować posiłków w domu, to nie zjesz wege

Jeszcze niedawno problematyczne było dla osób stosujących zasady wegańskie w kuchni jedzenie w drodze czy na wakacjach. Obecnie posiłki dedykowane weganom stały się normą w wielu barach szybkiej obsługi, o hotelach nie wspominając. Nawet na większości stacji benzynowych kupimy bułki przyjazne weganom. Jeśli jednak występuje ryzyko, że w podróży nie będziemy mogli zjeść zgodnie z naszymi oczekiwaniami, zawsze można przygotować sobie lunchbox i zabrać go ze sobą w podróż. I tu jeszcze jedna przewaga kuchni wege: warzywa i owoce oraz przygotowane na ich bazie dania nie psują się szybko.

Dieta jest problematyczna na przyjęciach i spotkaniach

Fakt, może się tak zdarzyć, jeśli gospodarze spotkania nie uwzględnią w menu osób niejedzących produktów odzwierzęcych. Wyjściem z tej sytuacji może być wcześniejsze uzgodnienie potraw i jeśli nie znajdzie się wśród nich nic dla wegan, warto przynieść jakieś danie ze sobą. Oczywiście nie jedną porcję, a więcej, by móc poczęstować również współbiesiadników. Może też przejdą na wege?

To jest nudne

Zdecydowanie zaprzeczamy. Dieta wegańska nie jest nudna. Posiłki są urozmaicone, a jedyne co nas ogranicza, to nasza wyobraźnia. Coraz większa liczba osób jedząca wege sprawia, że w sieci jest bardzo dużo różnorodnych zdjęć, blogów czy przepisów. Na rynku dostępnych jest wiele publikacji, książek czy periodyków. Warto czerpać z nich dla siebie.

marinate