Jedzenie wegańskie a dzieci

Zdrowie dzieci to najważniejsza troska ich rodziców. Często osoby dorosłe stosujące dietę wegańską zadają sobie pytanie, czy będzie ona korzystna również dla ich dzieci? Odpowiedź jest twierdząca, gdyż organizacje dietetyczne wskazują, że dieta wegańska może być bezpiecznie stosowana nawet u niemowląt. Warunkiem jest kontrola prawidłowego bilansowania tak, by zapewnić najmłodszym właściwe ilości składników odżywczych.

Młody weganin- zasady komponowania diety

W Polsce podejście pediatrów do stosowania diety wegańskiej u dzieci nie jest zbyt entuzjastyczne. Wynika to z obawy o możliwość występowania niedoborów, w szczególności witaminy B12. Jak zatem komponować dietę? Wskazówek dostarcza wegańska piramida żywienia. Zachowanie wskazanych w niej proporcji jest szczególnie ważne w diecie dzieci, których organizmy wciąż rosną i rozwijają się. Konieczne jest również suplementowanie witaminy B12 oraz D3 i zaplanowanie w diecie dziecka dużej ilości produktów bogatych w żelazo.

Korzyści z diety wegańskiej dla dzieci

Niewątpliwą korzyścią ze stosowania diety wegańskiej u dzieci jest właściwe kształtowanie ich nawyków żywieniowych i zdrowsze jedzenie. Przekłada się to wprost na niższy poziom cholesterolu, brak problemów z gospodarką insulinową. Istotne jest również zachowanie szczupłej sylwetki, gdyż otyłość zagraża obecnie nawet najmłodszym dzieciom.

Czy moje dziecko na diecie wegańskiej jest zdrowe?

Odpowiedź na to pytanie może zostać łatwo zweryfikowana. W przypadku wątpliwości dotyczących niedoborów witamin i składników mineralnych wystarczy wykonać badanie krwi.

marinate