Wiele osób, które decyduje się na stosowanie diety wegańskiej, kieruje się stanem swojego zdrowia. Jedni chcą je zachować, inni chorują i chcą to zmienić. Nie ulega bowiem wątpliwości, że stosowanie odpowiedniej diety jest kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia. Często pierwszą uwagą, jaką słyszymy od lekarza, jest właśnie zalecenie zrzucenia kilku nadprogramowych kilogramów, aktywność fizyczna i zmiana diety.
Czy jedzenie wegańskie jest zdrowe? Tak, tak i jeszcze raz tak! Jest zalecane nawet dla niemowląt i kobiet w ciąży.
Dieta wegańska a choroby cywilizacyjne
Dieta wegańska pozwala na ograniczenie występowania wielu chorób cywilizacyjnych, co potwierdza Instytut Żywności i Żywienia dając rekomendacje dietom redukującym ilość mięsa. Jedną z nich jest nadciśnienie i choroby układu krążeniowego. Przyczyn tego pozytywnego wpływu upatruje się w częstszym spożywaniu produktów o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i witaminy E, a równocześnie niższej zawartości białka. Dla zapadalności na choroby układu krążenia duże znaczenie ma właściwa masa ciała. Liczne badania dotyczące nadciśnienia wykazały, że wegetarianie i weganie chorują na nie rzadziej również dlatego, że są szczuplejsi. Otyłość to jedna z przyczyn wielu chorób. Tymczasem dieta wegańska sprzyja zachowaniu prawidłowej wagi ciała.
Kolejną zaletą stosowania diety wegańskiej jest ograniczenie zapadalności na choroby tzw. dietozależne czyli cukrzycę, dnę moczanową, choroby stawów czy choroby przewodu pokarmowego. Dzieje się tak ponieważ dieta wegańska zawiera duże ilości włókna pokarmowego, potocznie zwanego błonnikiem. Błonnik jest szczególnie ważny w profilaktyce i diecie cukrzycowej. W dużej ilości tworzy w górnej części przewodu pokarmowego barierę, która jest trudnoprzepuszczalna dla dyfuzji glukozy. W efekcie mniejsza jej ilość przenika do krwi. Mechanizm ten jest bardzo ważny, zarówno dla zdrowia osób zagrożonych cukrzycą, jak i dla chorych.
Do prozdrowotnych efektów stosowania diety wegańskiej należny również zaliczyć ograniczenie zapadalności na choroby jelit i układu trawienia, w szczególności nowotworu jelita grubego. Również w tym przypadku wskazuje się na dobroczynne działanie błonnika pokarmowego i spożywanie dużej ilości produktów lekkostrawnych.
Czy wszyscy weganie są zdrowi?
Stosowanie diety wegańskiej nie jest jednoznaczne z byciem zdrowym, chociaż niewątpliwie ryzyko zapadalności na wiele chorób jest ograniczane. Istnieje jednak grupa osób, która dietę wegańską wybierają z powodów ekologicznych, humanitarnych czy politycznych. Osoby te mniejszą wagę przywiązują do aspektów zdrowotnych i spożywają większe ilości cukru, co z pewnością nie sprzyja ich zdrowiu. Dlatego bez względu na okoliczności przejścia na dietę wegańską, warto zainteresować się jej prozdrowotnymi aspektami i tak układać swoje menu, by osiągać jak największe korzyści dla ducha i ciała.