Zero waste a dieta wegańska

Na bazie koncepcji ekologicznych powstał ruch czy też filozofia zero waste. Krajowym reprezentantem jest Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, które ogólnie definiuje zero waste jako styl życia powodujący jak najmniejszą liczbę odpadów. U jej założeń leży dbałość o środowisko naturalne, czego wyrazem ma być ograniczona eksploatacja posiadanych zarobów rzeczowych. Idea ta stała się bardzo popularna, a coraz większe grono osób dostrzega duże pole do ograniczeń własnie w żywności. Okazuje się bowiem, że marnujemy ogromne jej ilości, wyrzucając produkty, które mogą zostać bez szkody dla zdrowia czy naszych kubków smakowych spożyte.

Wegańskie niemarnowanie

Kuchnia wegańska zachęca do eksperymentowania z resztkami roślinnymi, które w tradycyjnej kuchni uważane są za odpady. Przykładem takiego podejścia są chociażby natki warzyw: rzodkiewki czy marchewki. Podczas, gdy zazwyczaj są wyrzucane, kuchnia wegańska proponuje zrobienie z nich pysznego pesto. Przepis jest identyczny jak w przypadku pesto na bazie bazylii, zmienia się tylko zielona część. Takie pesto wykorzystuje się do dań z makaronu czy do smarowania pieczywa. Podobnie wykorzystane mogą być resztki sałat (rukola) czy młodych listków.

Resztki kasz i pozostałości warzyw można wykorzystać do różnorodnych dań, zwanych ostatnio kaszotto. Przykłady można mnożyć.

Dlaczego o tym piszemy?

Ograniczanie wyrzucania jedzenia ma ogromne znaczenie w szerokiej perspektywie – w skali krajowej, lub międzynarodowej, przyczynia się do dbania o środowisko naturalne.

marinate