Dlaczego dieta wegańska?
Dieta wegańska to w ostatnich czasach jeden z najbardziej popularnych sposobów odżywania się. Swoista moda na bycie „vege” ma wiele przyczyn. Niektórzy decydują się na nią z powodów humanitarnych, wyrażając w ten sposób swój protest przeciwko niewłaściwemu traktowaniu zwierząt w trakcie hodowli i uboju. Inni nie chcą wraz z produktami odzwierzęcymi spożywać nadmiaru hormonów, czy też nie chcą jeść produktów odzwierzęcych z powodu niewłaściwej diety zwierząt hodowanych na skalę przemysłową.
Kolejna duża grupa osób decydujących się na dietę wegańską to osoby, które w ten sposób wyrażają swoją troskę o środowisko naturalne. Ekolodzy wciąż nawołują do ograniczenia spożycia mięsa, co ograniczy zużycie wody, emisję dwutlenku węgla i zwolni zasoby ziemi wykorzystywanej dotychczas na produkcję pasz. Efektem ograniczenia spożycia mięsa w perspektywie długoterminowej ma być realny wpływ na zatrzymanie tendencji wzrostowej temperatury na świecie.
Dieta wegańska to również rozwiązanie dla osób, które nie tolerują różnego rodzaju produktów pochodzenia zwierzęcego. Przykładem mogą tu być osoby cierpiące na dnę moczanową, które powinny ze swojej diety wykluczyć czerwone mięso. Natomiast nietolerancja laktozy (cukier mlekowy) powoduje konieczność ograniczenia w diecie produktów z grupy nabiału jak mleko, sery, jogurty itp. Częściowa eliminacja określonej grupy produktów staje się początkiem poszukiwań zamienników roślinnych, a stąd droga do diety wegańskiej jest już prosta.
Następna, choć pewnie nie ostatnia, grupa osób decydujących się na dietę wegańską to osoby, które walczą z nadmiernymi kilogramami. Ograniczenie spożycia mięsa i nabiału na rzecz produktów wyłącznie roślinnych wpływa w realny sposób na zmniejszenie wagi ciała. Wiele gwiazd i celebrytów przyznaje, że jest na diecie wegańskiej, chwaląc się przy tym zgrabną sylwetką. Jak widać, to działa.
Jedzenie wegańskie
Dieta wegańska to odmiana diety wegetariańskiej tyle, że w bardziej rozszerzonej wersji. W diecie tej eliminuje się wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego, w tym również wyciągi mięsne. W skrajnej wersji weganie nie spożywają również miodu, ponieważ jest wytworem pszczół. Dieta opiera się na warzywach i owocach, zbożach, orzechach i innych naturalnych produktach roślinnych, na przykład glonach.
Niewątpliwą zaletą tej diety jest spożywanie dużych ilości błonnika pokarmowego, który dobroczynnie wpływa na jelita i zapobiega występowaniu wielu chorób. W szczególności dieta ta sprzyja zachowaniu zdrowia i w dużej mierze chroni przed chorobami cywilizacyjnymi.
Należy również wspomnieć o ograniczeniach wynikających ze stosowania diety wyłączającej produkty odzwierzęce. Mimo, że dieta wegańska jest zdrowia i zalecana na każdym etapie życia człowieka, to wymaga uzupełnienia składników występujących wyłącznie w produktach zwierzęcych. Do grupy tych składników należy przede wszystkim witamina B12, którą weganie powinni dostarczać swojemu organizmowi w postaci suplementów.
Weganizm: dieta czy filozofia życia?
Weganizm nie jest tylko dietą, stanowi swoistą filozofię życia, zgodnie z którą nie używa się w życiu codziennym także innych produktów, zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego jak wełna, skóra, kości. W związku z tym eliminuje się kosmetyki zawierające tłuszcz zwierzęcy, testowane na zwierzętach, odzież posiadającą w składzie wełnę itp. Weganie bojkotują wszystkie imprezy odbywające się z wykorzystaniem zwierząt: cyrki, szopki świąteczne, czy polowania.
Dieta wegańska jest zatem jednym z elementów filozofii wegańskiej. Często stanowi początek do poznania weganizmu w szerszej perspektywie dotyczącej stylu życia jako takiego.