Dieta wegańska ze względu na swój dobroczynny wpływ na nasze zdrowie jest atrakcyjnym rozwiązaniem. Jednak, zanim się na nią zdecydujemy warto poznać jej podstawowe wymagania.
Strączki w diecie wegańskiej są niezbędne
Rośliny strączkowe muszą zostać uwzględnione szczególnie na początku stosowania diety wegańskiej. Dzieje się tak, ponieważ stanowią one doskonałe źródło białka, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Strączki dodatkowo zawierają unikalny aminokwas – lizynę. Poza strączkami znajduje się on również w mięsie czy jakach. Jego niedobór powoduje różnego rodzaju niepożądane efekty zdrowotne. Dlatego, raz jeszcze, strączki są obowiązkowe w diecie wegańskiej.
Wzdęcia i gazy
Niestety, musisz wziąć je pod uwagę. Początek diety i zmiana składników pożywienia są jak szok dla naszego organizmu. Układ trawienny musi się przyzwyczaić do odmiennych pokarmów, a strączki w większej ilości stanowią dla niego początkowo wyzwanie. Na szczęście u większości osób sytuacja ta ma charakter przejściowy. Można również próbować stosować przyprawy rozbijające pęcherzyki z gazami w jelitach, jak kminek, koper włoski czy majeranek.
Czy w diecie wegetariańskiej występują nietolerancje pokarmowe?
Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Nietolerancja objawia się w tym przypadku szczególnie ze strony układu trawiennego, a więc bólami brzucha, wzdęciami czy nadmierną ilością wypróżnień. Najczęściej dotyczy właśnie twardych roślin strączkowych. Pomocne okazać się może ich zastąpienie strączkami miękkimi (np. czerwoną ciecierzycą).
Właściwe bilansowanie
Każda dieta powinna dostarczyć niezbędnej ilości energii, białka, witamin, składników mineralnych, tłuszczy, itp. Wiele z nich występuje w większej ilości w mięsie i nabiale. W produktach roślinnych jest ich znacznie mniej. Planując dietę należy przede wszystkim wziąć pod uwagę konieczność dostarczenia w posiłkach witaminy B12, D3, wapnia, cynku. W przypadku wątpliwości, co do wystarczającej ilości B12 w diecie należy ja suplementować – na rynku dostępnych jest wiele preparatów.
W przypadku witaminy D3 suplementacja zalecana jest również osobom na diecie mięsnej, zamieszkującym naszą strefę geograficzną (środkowa Europa). Witaminę powinny suplementować bez wyjątku dzieci, i dorośli. Wapń to pierwiastek, który ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego układu kostnego, a dla dzieci i młodzieży oraz kobiet w ciąży do kształtowania go. W diecie wegańskiej bogatym jego źródłem są produkty sojowe, pietruszka, migdały oraz orzechy – dbajmy, by znalazły się w diecie. Cynk odpowiada za zdrową cerę, włosy, smak czy płodność mężczyzn. Znajduje się zbożach i skiełkowanych ziarnach a jego przyswajanie wspomaga kwas mlekowy, będący efektem kiszenia warzyw i owoców.
Wszystkie powyższe uwagi powinny zostać uwzględnione przez planujących zmianę diety na wegańską.